JavaScript is disabled. Please enable to continue!

Mobile search icon
Meie teenused >> Keskkonna analüüsid >> Keskkonnast analüüsitavad saasteained

Keskkonnast analüüsitavad saasteained

Saasteaine Millest testime? Miks see oluline on?
Väävlisisaldus Määrdeained, bensiin, diislikütus, kütteõli, raske kütteõli, agregaadid Laevakütuste väävlisisalduse jälgimine on ülioluline, et järgida Rahvusvahelise Mereorganisatsiooni (IMO) eeskirju, mille eesmärk on vähendada laevade õhusaastet. Laevadelt õhku paisatavad vääveloksiidid soodustavad õhusaastet ja happevihmasid, mõjutades nii keskkonda kui ka inimeste tervist. Kõrge väävlisisaldus kütustes põhjustab vääveloksiidide eraldumist, mis põhjustab hingamisteede probleeme, südame-veresoonkonna probleeme ja keskkonna hapestumist
Heitkogus Õhk, fossiilkütused, ehitusmaterjalid Heitkoguste testimine on mereteenistuste jaoks hädavajalik, et jälgida ja kontrollida laevade õhusaastet. See aitab hinnata vastavust eeskirjadele ning minimeerida laevandustegevuse mõju keskkonnale ja rahvatervisele. Vääveloksiidide ja lämmastikoksiidide eraldumine laevade heitkogustest võib põhjustada hingamisteede ja südame-veresoonkonna haiguseid, samuti soodustada sudu ja happevihmade teket, mõjutades nii inimeste tervist kui ka keskkonda.
Hõljuvainete üldhulk (TSS) Reovesi, joogivesi, jahutusvesi, põhjavesi, heitvesi, pinnavesi, merevesi TSS-i jälgimine on vee kvaliteedi hindamisel ülioluline. Kõrge TSS-i tase võib kahjustada vee-elupaiku, takistada päikesevalguse jõudmist veetaimedele ning mõjutada vee-elustikke ja ökosüsteeme. Liigne TSS võib lämmatada vee-elupaiku, vähendada vee hapnikutaset ja halvendada vee kvaliteeti, mis toob kaasa veekeskkonna bioloogilise mitmekesisuse vähenemise ja veeökosüsteemide häired.
Lahustunud orgaaniline süsinik (DOC) Reovesi, joogivesi, jahutusvesi, põhjavesi, heitvesi, pinnavesi, merevesi DOC-testimine on oluline vee orgaanilise sisalduse hindamisel, kuna kõrge DOC-sisaldus võib põhjustada kõrvalsaaduste suurenemist joogivees ning mõjutada inimeste tervist. DOC kõrgenenud tase võib põhjustada kõrvalsaaduste, nagu trihalometaanide ja haloäädikhappete moodustumist, mis on seotud suurenenud vähiriski ja ebasoodsate reproduktiivmõjudega.
Lämmastikdioksiid (NO2) Õhk Lämmastikdioksiidi seire on õhukvaliteedi hindamiseks ja rahvatervise kaitsmiseks ülioluline. NO2 on kahjulik gaas, mis võib põhjustada hingamisprobleeme, süvendada astmat ning avaldada halba mõju südame-veresoonkonnale. Pikaajaline kokkupuude kõrge NO2 tasemega võib lisaks põhjustada hingamisteede haiguseid, kopsufunktsiooni langust ja suurenenud hingamisteede infektsioonide riski, eriti lastel ja eakatel.
Tahked osakesed (PM10) Õhk PM10 testimine on oluline õhukvaliteedi ja rahvatervise hindamiseks. Tahked osakesed võivad tungida sügavale kopsudesse, põhjustades hingamisteede ja südame-veresoonkonna probleeme ning on seotud erinevate kahjulike tervisemõjudega. Tahkete osakeste sissehingamine põhjustab hingamisteede ja südame-veresoonkonna haiguseid, sealhulgas astmat, bronhiiti ja südameinfarkti, ning soodustab ka enneaegset suremust.
Süsivesinike üldsisaldus (C10-C40) Pinnas, sete, muda Süsivesinike üldsisalduse testimine võimaldab hinnata saastatuse taset pinnases. Süsivesinikud ehk naftasaadused avaldavad kahjulikku mõju mulla viljakusele ja põhjavee kvaliteedile ning kujutab endast ohtu ka toiduahelas bioakumuleerudes. Kokkupuude süsivesinikega võib põhjustada mulla degradeerumist, põllukultuuride saagikuse vähenemist ja veeallikate saastumist, mõjutades nii inimeste tervist kui ka ökosüsteemi.
Raskmetallid Pinnas, sete, muda Raskmetallide testimine pinnases on oluline, sest see võimaldab tuvastada saastatuse taset ning hinnata selle mõju elusloodusele. Raskmetallid võivad ladestuda elusorganismides ja kujutada endast seeläbi tõsiseid terviseriske. Kokkupuude raskmetallidega, nagu plii, elavhõbe ja kaadmium, võib põhjustada mitmesuguseid kahjulikke tervisemõjusid, sealhulgas neuroloogilisi kahjustusi, neeru- ja maksakahjustusi ning arenguprobleeme, mis kujutavad endast märkimisväärset ohtu inimeste ja ökosüsteemi tervisele.
Polüklooritud bifenüülid (PCB) Pinnas, sete, muda, pinnavesi, puhas vesi, joogivesi, ballastvesi, magevesi, merevesi, põhjavesi, toorvesi, tahked kütused, vedelkütused, tahke biokütus, vedel biokütus, puidugraanulid, kompost, betoon, kivisüsi, isolatsioonimaterjal, ehitusmaterjal, tuhk, kivi, asfalt PCB-d ehk polüklooritud bifenüülid kujutavad endast teadaolevalt märkimisväärset ohtu keskkonnale ja inimeste tervisele, kuna need on mürgised, püsivad ja bioakumuleeruvad. Need ained võivad saastada pinnast, setteid ja vett, põhjustades pikaajalist ökoloogilist kahju ja potentsiaalset kokkupuudet inimestega toiduahela kaudu. Keskkonnaproovidest PCB-de testimine on oluline, kuna see võimaldab jälgida ja reguleerida püsivaid orgaanilisi saasteaineid, tagades keskkonnaseaduste järgimise ning kaitstes elulooduse tervist.
Pestitsiidid Muld, kompost, sete, muda, reoveesete, joogivesi, põhjavesi, nõrgvesi, puhas vesi, roojane vesi, pinnavesi, heitvesi, tuhk Pestitsiidide seire keskkonnaproovides on oluline võimaliku mõju hindamiseks ökosüsteemidele ja inimeste tervisele. Pestitsiidid võivad avaldada kahjulikku mõju mittesihtorganismidele ning saastada vett ja pinnast. Pikaajalist kokkupuudet pestitsiididega on seostatud rohkete terviseprobleemidega, sealhulgas vähi, paljunemisprobleemide ja neuroloogiliste häiretega, ning sellel võib olla ka kahjulik mõju kasulikele putukatele, lindudele ja vee-elustikule.
Lenduvad orgaanilised ühendid (VOC) Muld, kompost, sete, muda, reoveesete, tahked jäätmed, vedelad jäätmed, biojäätmed, betoon, asfalt, ehitusmaterjalid, õli, tahked kütused, joogivesi, põhjavesi, nõrgvesi, puhas vesi, roojane vesi, pinnavesi, heitvesi. Jäätmetes sisalduvate lenduvate orgaaniliste ühendite hindamine on oluline jäätmete kõrvaldamisega seotud võimalike riskide mõistmiseks ning vältimiseks. Lenduvad orgaanilised ühendid võivad avaldada kahjulikku mõju inimeste tervisele ja keskkonnale ning seetõttu on nende olemasolu jälgimine jäätmete nõuetekohaseks käitlemiseks ja kõrvaldamiseks hädavajalik. Lenduvate orgaaniliste ühenditega kokkupuudet on seostatud mitmesuguste tervisemõjudega, sealhulgas silmade, nina ja kurgu ärritusega, peavaludega ning pikaajalist kokkupuudet maksa-, neeru- ja kesknärvisüsteemi kahjustustega.
Polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud (PAH) Muld, kompost, sete, muda, reoveesete, tahked jäätmed, vedelad jäätmed, biojäätmed, betoon, asfalt, ehitusmaterjalid, õli, tahked kütused, joogivesi, põhjavesi, nõrgvesi, puhas vesi, roojane vesi, pinnavesi, heitvesi Jäätmetes sisalduvate PAH-de seire on oluline jäätmete kõrvaldamise ja käitlemisega seotud võimalike riskide hindamiseks. PAH-id on püsivad orgaanilised saasteained ning nendega kokkupuude võib põhjustada pikaajalisi terviseprobleeme. Aktuaalne on näiteks neeru- ja maksakahjustus ning kollatõbi. Korduv kokkupuude nahaga võib põhjustada naha punetust ja põletikku. Suure koguse naftaleeni sissehingamine või neelamine võib põhjustada punaste vereliblede lagunemist.
BTEX-ühendid Biokütus, tahke kütus, vedelkütus, sete, muld BTEXi testimine on oluline, sest see aitab tagada vastavust keskkonnaeeskirjadele ja -standarditele, kaitstes seeläbi rahvatervist ja keskkonda. BTEX-ühendite (benseen, tolueen, etüülbenseen ja ksüleen) esinemine kütuses kujutab endast olulisi riske, kuna need kemikaalid on teadaolevalt kantserogeensed ja võivad kokkupuutel kahjustada tervist. BTEXi taseme jälgimine kütuses on põhjavee saastumise ja õhusaaste ärahoidmiseks tähtis, kuna need ühendid võivad leostuda pinnasesse ja veeallikatesse ning soodustada atmosfääri sattudes sudu teket. Rangete BTEXi testimisprotokollide rakendamine aitab säilitada kütuse kvaliteeti ning leevendada keskkonnamõju.
Kinemaatiline viskoossus Biokütus, vedelkütused, baasõlid, seguõli, mootoriõli, käigukastiõli, hüdroõli, laeva gaasiõli, laeva kütteõli, määrdeõli, diislikütus, diisliõli Kinemaatilise viskoossuse testimine on oluline kütuse ja õli voolavuse ja määrdeomaduste hindamiseks. Viskoossuse mõistmine on mootorite ja masinate nõuetekohase toimimise tagamiseks oluline, kuna ebapiisav viskoossus võib põhjustada hõõrdumise suurenemist, efektiivsuse vähenemist ja seadmete võimalikku kahjustust, mis toob esile vajaduse jälgida kütuse ja õli kinemaatilist viskoossust, et säilitada mootorite optimaalne jõudlus ja pikaealisus.
Uraan (U) Tuhk, kompost, tolm, taimed, liiv, sete, muda, reoveesete, räbu, pinnas, jäätmed, konstruktsioonimaterjalid, joogivesi, põhjavesi, nõrgvesi, puhas vesi, roojane vesi, pinnavesi, heitvesi, biokütus, metall, õli Uraani testimine erinevates materjalides on oluline kiirgusega kokkupuute jälgimiseks ning elanikkonna ja keskkonnaohutuse tagamiseks. Uraan on radioaktiivne element, mis suurtes kontsentratsioonides võib põhjustada olulisi terviseriske, sealhulgas suurendada vähi ja muude kiirgusega seotud haiguste tõenäosust. Seetõttu on uraanitaseme täpne määramine testimise teel ülioluline rahvatervise ja keskkonna kaitsmiseks radioaktiivse saaste kahjulike mõjude eest.
Tseesium-137 (137Cs) Puhas vesi, joogivesi, põhjavesi, pinnavesi, muud tahked maatriksid, betoon, pinnas, sete, muda, jäätmed, tuhk Tseesium-137 testimine on keskkonnasaaste ja kiirgusohu hindamisel hädavajalik. Tseesium-137 on radioaktiivne isotoop ning kokkupuude kõrge tasemega võib põhjustada kiiritushaigust ning suurendada vähiriski. Seetõttu on selle testimine ülioluline, et kaitsta eluslooduse tervist radioaktiivse saaste kahjulike mõjude eest.
Bakteriaalsed endotoksiinid Õhk, tolm, vesi, meditsiiniseadmed, farmaatsitooted, filtrid Bakteriaalsete endotoksiinide testimine on ravimite ja meditsiiniseadmete ohutuse ja tõhususe tagamiseks väga tähtis. Endotoksiinidega kokkupuude võib nii loomadel kui ka inimestel esile kutsuda tugevaid põletikulisi reaktsioone, põhjustades mitmesuguseid terviseprobleeme, sealhulgas palavikku, septilist šokki ja kopsufunktsiooni langust. Bakteriaalsete endotoksiinide põhjalik avastamine ja eemaldamine meditsiinitoodetest testimise teel on oluline, et vältida kahjulikke tervisemõjusid ning tagada ravi ja sekkumiste kvaliteet ja ohutus.
Aeroobsed bakterid Muld, kompost, sete, muda, reoveesete, jäätmed, joogivesi, põhjavesi, nõrgvesi, puhas vesi, roojane vesi, pinnavesi, heitvesi Aeroobsete bakterite üldarvu determineerimine on keskkonnaproovides ülioluline, et määrata kindlaks olemasolevate elujõuliste aeroobsete mikroorganismide koguarv. See teave on keskkonna hügieeni ja puhtuse hindamiseks, eriti sellistes tööstusharudes nagu tervishoid ja veekvaliteedi juhtimine. Kõrgenenud tase võib viidata võimalikule saastumisele, riknemisele või ebapiisavale sanitaartehnikale, mis sunnib rakendama parandusmeetmeid, et tagada keskkonna ja selle toodete ohutus ja kvaliteet. Regulaarne jälgimine aitab järgida hügieenistandardeid ja vältida mikroobidega seotud probleemide ohtu.